Başkanımızın 25. Dönem TİS ve Çeşitli Konulardaki Açıklamaları

January 20, 2016

Değerli Üyelerimiz,

Şahsım ve sendikamız Hava-iş adına sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Bizim inancımızda emek kutsaldır. Çalışanın hakkının alın teri kurumadan tam ve zamanında verilmesini tavsiye eden bir dinin mensuplarıyız. Sendika genel merkezimizi ziyarete gelen üyelerimiz odama ilk girdiğinde "İşçiye ücretini alın teri kurumadan veriniz." (Hz. Muhammed s.a.v) yazan tabloyu görmüşlerdir. Kişinin eli veya zihni ile işlenen ve ortaya konulan her şey “emek” olarak nitelendirilir. Bizim için en değerli kazanç kişinin emeği ile kazandığıdır. Yeni Toplu İş Sözleşmesinde emeğinizin hakkını sonuna kadar savunacağımızdan, emeğe kıymet vermeyen emek hırsızlarına boyun eğmeyeceğimizden şüpheniz olmasın.

Konusunda uzman hukuk danışmanlarımızla, 25.Dönem Toplu İş Sözleşmesi çalışmalarımızı, içinde bulunduğumuz sektöre ilişkin çalışma hayatını geliştirmek ve iyileştirmek adına yürüttüğümüz meşru ve hukuki mücadeleyle, kararlılıkla, yoğun tempoyla sürdürüyoruz.

Dinimizde, zenginin de fakirin de, işverenin de, işçinin de yeri var. İslam tam bir adalet içerir, dikkat ettiyseniz eşitlik demiyorum, çünkü eşitlik her zaman adalet olmaz. Güçlü deveyle, zayıf deveye 50’şer kilo yük vursan eşitlik olur, ama adalet olmaz, zira zayıfa güçlü kadar yük vurulmaz. Herkes eline geçen her şeyi verirse o zaman işçi de bulunmaz, herkes ağa olur; “Sen ağa, ben ağa, inekleri kim sağa?!” derler. Böylece dünyanın nizamı bozulur. 100’den fazla ülkeye uçuş yapan, ülkemizin başarılarıyla gurur kaynağı Türk Havayolları bünyesinde maalesef ağa çok, bu başarıdaki en büyük payın sahibi emekçilerin sırtındaki yükte bir o kadar çok. Artık bir şeylerin değişmesi gerekmektedir. Yapılan haksız, hukuksuz ve usulsüz uygulamalara, kul hakkının yenmesine hep birlikte Dur diyeceğiz. Birbirimize kenetlendikçe kazanacağız; kazandıkça da sahip olduğumuz büyük güç ile birliğimiz ve kardeşliğimizin yara almasını isteyenlere en güzel cevabı vereceğiz.

Geçtiğimiz haftalarda yapılan birlikte kooperatif kuruluşuna öncülük ettiğimiz Tüm Sivil Havacılar Derneğinin, gerçekleşen Genel Kurulu öncesinde teklif edilen Divan Başkanlığı vazifesi için onur duyduğumu ifade ediyor, baskılara ve tehditlere rağmen Genel Kurulumuza gelen üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Tehdit edilen üyelerimizin sahipsiz olmadığı, hesabının da sorulacağı bilinmelidir.

Sizlerle aşağıda paylaştığımız gibi 25.Dönem TİS için yetki belgemizi aldığımızı, önümüzdeki hafta görüşmeleri başlatmak için tarih ve yer tespiti yazımızı yazacağımızı, haklarınızı hiçbir siyasi görüşe, cemaat vb. oluşumlara, emeğinizin karşılık ve değer görmesi dışında değerlendirilmesine sebep olabilecek kötü niyetli kişilerin tertipleyebilecekleri oyunlara teslim etmeyeceğimizi, hak rızası için çıktığımız yolda başımız dik, alnımız açık ilerlediğimizi göstereceğiz.

Son aylarda vatan topraklarımızda gerçekleşen menfur saldırıları lanetliyor, aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet; milletimize, şehit ailelerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı diliyorum. Bu terör girişimlerini boşa çıkarmak, ortak tavır almak ve sağduyumuzu korumak hepimizin vazifesidir. Siz değerli üyelerimizin de hassas olduğunu düşündüğüm bu hususta, vatan topraklarımız içerisinde nifak tohumları ekmek isteyenlerin hüsrana uğrayacağına, birlik ve beraberlik içerisinde ay yıldızlı bayrağımızın ilelebet dalgalanacağına yürekten inanıyorum.

Kazancınızın bereketli olmasını diler, sizin, ailenizin ve sevdiklerinizin sıhhat ve afiyetini Yüce Rabbim'den niyaz ederim.

Yetki Belgesi

Benzer Haberler

Ücret Zam Oranları

DEVAMI

SHGM Ekip Geçişleri Genelgesi Hakkında

DEVAMI

Genel Başkanımız Ali Kemal Tatlıbal ve Yönetim Kurulu üyelerimiz, THY A.O. Genel Müdürü Sn. Bilal Ekşi’ye Nezaket Ziyaretinde Bulundu

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar