Gündeme Dair Üyelerimizi Bilgilendirme

February 9, 2018

Değerli Üyelerimiz

Son zamanlarda yaşanan bilgi kirliliği ve asılsız iftiralara istinaden; çoğunluğunu emekliliği gelmiş pilotların oluşturduğu yeni kurulan sendikaya ilişkin açıklama yapma zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Amacımız, yalan ve yanlış bilgilendirmelerle siz değerli üyelerimizin akıllarınızın karıştırılmaya çalışılmasını önlemek ve ileride yaşanması muhtemel mağduriyetlerin önüne geçmektir.

Hava-İş Sendikamızın son derece demokratik ortamda gerçekleştirilen delege seçimlerinde diğer iş yerlerini ötekileştirerek liste dahi çıkarmayan sadece tek bir işyerinde liste çıkaran, seçim sürecinde kullandıkları kirli dil ve iftiralara rağmen, üyelerimizin takdirini kazanamayarak genel kurulda seçimi kaybeden Zeytindalı grubu, şimdi de yeni sendika kurduğunu ve binlerce kişinin üye olduğunu söyleyerek yeni bir algı operasyonu yapma gayretine girmiştir. Üyelerimizin gönlünde karşılığı olmayan kişisel menfaat odaklı bu kişilerin propagandasına rağmen şu ana kadar sendikamızdan sadece 300 civarında istifa gerçekleşmiş olup bunların bir kısmı kapsam dışına çıkan (müdür, analist vs olan) kişilerdir. Buna göre yeni sendikanın üye sayısı 200 civarında olup, bunların da %90'a yakınını pilotlar oluşturmaktadır. Henüz birkaç ay önce üyelerinin güvenoyunu kazanmış Hava İş Sendikamızdan büyük bir kitle koparacaklarını sananlar büyük bir yanılgı içindedir demektir. Biliyoruz ki yel kayadan ancak toz koparır. Eğer yoğun bir istifa var şeklindeki söylemlerini değiştirmezlerse istifa eden üyelerimizin listesini açıklamaktan çekinmeyeceğimizi belirtmek isteriz.

Zeytindalı’ndan delege seçilen ve üyeleri istifaya davet ederken hali hazırda kendisi sendikamız üyesi olan Ferudun Evrensel isimli bir pilot tarafından, web siteleri üzerinden şahsi hesaba para toplama girişimine ilişkin yasal sürecin devam ettiğini ve İstanbul Valiliği tarafından da yasadışı bu eylemin tespit edilerek soruşma başlatıldığını hatırlatmak isteriz. Sözkonusu yasadışı girişime ilişkin evrakı web sitemizden görebilirsiniz. https://goo.gl/B42zLC

Ayrıca, binlerce üyenin hukuki sorumluluğunu üstlenmek için yola çıkanların hukuktan ve sendikalar kanunundan bihaber olduklarını da kuruluş başvurusunu yanlış yapmalarından çıkarmak mümkündür. Kuruluşunu ilan ettikleri sendikanın kuruluş süreci hukuken sorunlu olup durum bakanlık tarafından da tasdik edilmiştir. 11 kişi ile kurdukları sendikada, Bakanlık kayıtlarına göre Ocak istatistiklerinde 2 kişi gözükmektedir. Çünkü 6356 sayılı yasaya göre (Md 17/3) “Bir kişi aynı işyerinde iki sendikaya üye olamaz.” 

Bakanlık kuruluş esnasında bu hatayı fark etmeyip istatistikleri yayınlarken durumun geç de olsa farkına varmıştır. Kurucu Başkanları İskender Çarkçı dahil bir grup kurucu üye sendikalarının kuruluşundan bir hafta on gün sonra Hava-İş Sendikamızdan istifa etmişlerdir. Bu nedenle 31 Ocak 2018 tarihli resmi gazetede yayınlanan sendika istatistiklerinde 2 kişi gözükmektedirler. https://goo.gl/mWT9YU
Üyeleri davet ettikleri sendika hukuken, kuruluşu sorunlu bir sendikadır ve açtığımız dava sonucunda kapatılması/baştan itibaren kuruluşun yok sayılması kuvvetle muhtemeldir. Bu konuda Bakırköy İş Mahkemesi’nde dava açılmıştır.

Şahsi hesaplarında para toplamaya yeltenen ve kuruluşu usule uygun yapamayan bir oluşumun sizlerin sorunlarını çözme noktasında ne derece başarılı olacaklarını sizlerin takdirine bırakıyoruz.  Bir yıl sonra istese de Sivil Havacılık gereği uçamayacak olan bir kişinin peşinden gidip mağdur olmamanız için Hava-iş olarak üzerimize düşeni yapmayı ve üyelerimize gerçekleri göstermeyi vazife biliyoruz.

Son olarak bu sendikanın kurucularından bir kısmının Hak-İş Genel Merkezinde Hak-İş Genel Sekreteri Osman Yıldız ile yaptıkları görüşmeden ve Hak-İş üzerinden THY üst yönetimi ile iletişim kurma çabalarından da haberimiz olduğunu ve ne amaçla bu gizli görüşmeleri yürüttüklerini de tahmin ettiğimizi ayrıca bildirmek isteriz.

Benzer Haberler

Adıyaman, Ağrı, Erzurum, Diyarbakır, Iğdır, Muş, Şanlıurfa ve Van İstasyonları Üye Ziyaretleri

DEVAMI

Kabin ve Kokpit Personeli Üyelerimizin Fazla Mesai Ücretleri Hakkında

DEVAMI

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar