Yıldız Uygulamasının Kaldırılması

February 24, 2020

Değerli Kaptanlarımız,

Sendikamıza gelen şikayetler sonucunda yaptığımız incelemede, 09/08/2019 tarih ve 2019-051 numaralı yayın ile PR.70.012 Kaptan ve İkinci Pilot Kılık Kıyafet Prosedürü içinde yer almadığı halde “YILDIZ” uygulamasının sendikamıza sorulmadan, tek taraflı olarak, kaldırıldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Bu değişiklik usulsüz bir durum olup, 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi maddelerine aykırı olarak yapılmıştır. Bu değişiklik, HAVA-İŞ üyesi siz değerli kaptanlarımızı bağlamaz.

Havacılığın sıradan bir meslek olmanın ötesinde, aslında bir misyon, bir tecrübe ve bir şövalyelik olduğunun çok iyi bilinmesi gerekir. Hiçbir sebep olmaksızın, Kıdemli Kaptanlarımızın Türk Hava Yolları’na verdiği emeğinin, fedakârlığının ve tecrübesinin simgesi olan YILDIZ uygulamasının kimleri, neden bu kadar rahatsız ettiğine de bir anlam veremiyoruz. Usulsüz şekilde değiştirilen bu uygulamadan HAVA-İŞ olarak çıkardığımız yorum; yılların emeğinin simgesi olan YILDIZ’ların Kıdemli Kaptanlarımızın üniformalarında yer almasının birilerinde ciddi derecede rahatsızlık yaratmış olmasıdır. Bu zihniyetin yaratmış olduğu rahatsızlığı şiddetle kınıyoruz. Bir meslekte, emeğin ve tecrübenin sembolü olan, içinde büyük manalar içeren bu tür simgeler ancak değerini bilenler için bir anlam içerir ve bunu sadece hak edenler taşır. Havacılık ruhundan haberdar olmayan, maneviyattan yoksun zihniyetler bu tür basit yaptırımlarla, çalışanın aidiyet duygusunu zedeleyip, iş yerindeki manevi duyguları yok etmekten başka bir şey yapmış olmazlar.

Tüm dünyada sırf çalışanın aidiyet duygusunu geliştirip iş verimini ve başarısını arttırmak amacı ile CRM olgusuna milyarlarca lira ve zaman harcanırken, maalesef CRM konusu bizde kişilerin birbirine nezaket kuralları içinde davranmasından öteye gidememiştir. Bir sembolü kaldırıp yok etmeden önce, bu sembolün neden uygulamaya konduğunun ve ne anlam taşıdığının iyi bilinmesi gereklidir.

Yönetici; görevini icra ederken, sadece oturduğu koltuğun sıcaklığını düşünerek, “ben yaptım oldu” zihniyeti ile hiçbir şeyi yönetemez. Göreve geldiği günden itibaren yönettiği topluluğa sürekli huzursuzluk veren, sürekli hakkını kısıtlayan, sürekli onların emeğini çalan zihniyetler, bir gün gelir bunun bedelini ağır öder. Ayrıca bu tür yöneticiler şunu da çok iyi bilmelidirler ki; üzerinde oturdukları koltuklar geçicidir, hiç kimselere yâr olmamıştır. Koltuklar eskir değiştirilir, yöneticiler işleri biter değiştirilir, ama kurumlar bâkidir, kurumlarda çalışanlar bâkidir. Yönetim yetkisini kötüye kullanarak çalışanların huzurunu bozmak, çalışanlara kin ve nefretten başka hiçbir şey kazandırmaz.

Ortada hiçbir sebep olmadığı halde, sırf kişisel ego ve kompleksleri yüzünden bu kadar güzide bir topluluğu rahatsız eden zihniyete, bir an önce bu yanlış tavırlarından vazgeçmesini tavsiye ediyoruz. Sizlere bir kez daha hatırlatıyoruz; bu değerli kurum hiç kimsenin malı değildir. Bu kurumun gerçek sahibi, çalışanları ve yüce Türk Milletidir. Yani sizler hancı değil yolcusunuz. Göreve geldiğiniz günden beri hep düşmanlık yaptığınız, haklarını gasp ettiğiniz bu insanların yüzüne, yarın bu görevler sona erdiğinde nasıl bakacaksınız?

Değerli Kıdemli Kaptanlarımız; duyurumuzun başında da belirttiğimiz gibi, bu uygulama usulsüz olarak yapılmıştır, tarafımızdan konuyla ilgili idari süreçler başlatılmış olup, bu uygulama HAVA-İŞ üyesi siz değerli kaptanlarımızı bağlamaz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir ve hiç kimse hukuktan üstün değildir. Sizler hak ettiğiniz yıldızlarınızı gönül rahatlığıyla takabilirsiniz.

Sizlere, haklarımızın korunması adına başlattığımız SOP uygun uçuş konusundaki, desteğiniz ve göstermiş olduğunuz hassasiyetiniz için ayrıca teşekkür ediyor, emniyetli uçuşlar diliyoruz.

Saygılarımızla,

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

Benzer Haberler

Mobil Uygulamamız Hakkında

DEVAMI

Berat Kandilimiz Mübarek Olsun

DEVAMI

Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar