Yeni Dönem - New Era

October 7, 2021

Değerli Üyelerimiz,
 

Pandeminin başından bu yana, değerli üyelerimizin işverenden tek beklentisi, şirkete olan aidiyetlerini güçlendirecek ve üyelerimizin yanında olduğunu hissettirecek bir yönetim anlayışı olmuştur. Ancak bu süreçte gerek işveren üst yönetimi gerek birim yöneticileri maalesef bu hassasiyeti göz ardı etmişlerdir. Havacılık sektöründeki diğer özel şirketler, personel sorunlarıyla bu süreçte teker teker ilgilenmişler, sürecin ekonomik, sosyal ve psikolojik etkilerine çözümler üretmişlerdir. THY A.O işvereni maalesef bu süreçte de yetersiz kalmıştır. Covid-19’a yakalanan, tahliye uçuşlarında canını ortaya koyan, operasyonun devamı için aralıksız çalışan kıymetli üyelerimize bu özverilerinden ve tüm ekonomik zorluklara göğüs germelerinden dolayı şükranlarımızı sunarız.

Sizlerinde desteği ile aşmaya çalıştığımız bu süreçte tüm bu yaşananlar yetmezmiş gibi THY A.O Genel Müdürü aylardır muhatap almadığı üyelerimize gerekli bilgileri ulaştırmamış sadece tweetler atmakla vakit harcamıştır. Bununla birlikte bulunduğu makam icabı tüm çalışanları temsil ediyor olmasına rağmen üyelerimiz arasında ayrıcalık oluşturmaya yönelik toplantılar yaparak üyelerimizle ilgili konuları, muhatabı olmayan, yetkisiz mecralara asılsız bilgiler vererek yeni bir algı operasyonu başlatılmak istenmiştir, tıpkı verimli ve başarılı kullanamadıkları 2017’deki FTL konusu ile sendikayı bitirme projeleri gibi…

28 Eylül 2021 tarihinde ne çalışanlara ne de Yetkili Sendikaya en ufak bir fikir sormadan “Yeni Dönem, New Era” adlı bir sisteme geçmeye karar vermiştir.  Üyelerimiz, aylar sonra net bir çalışma düzenine geçebilmişler ve işveren tarafından yaratılan bu belirsizlikten 1.5 yıl sonra kurtulabilmişlerdir. Geç kalmış olsalar da bu uygulama ile ofislerine dönen üyelerimize, yaptıkları küçük jestler için kendilerine teşekkür ediyoruz. Keşke 2020 Mart başından bu yana pandeminin tüm ağır şartlarında kesintisiz çalışmaya, servis hizmeti dahi almadan kendi imkanları ile işlerine giden Kabin-Kokpit personeli, vardiyalı operasyon personeli, yer personeli ve özellikle tek kazanç kapımız diyerek övündükleri kargo biriminin tüm personeline bu jestleri yapabilmiş, en azından pandemi boyunca kumanya yerine yemek imkanı sağlamış olsalardı. Pandemi döneminde kesintisiz çalışan üyelerimizin sorunlarına kulak tıkayan genel müdür “Yeni Dönem”le birlikte yaptığı jestlerle üyelerimiz arasında bir ayrım yapılıyor izlenimi oluşturmaktadır. Bu da sendika aleyhine bir algı tazelemektir.

26. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin 31 Aralık’ta son bulmasıyla yeni Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri başlayacaktır. Hukuken 26. DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ’NİN COVİD-19 KÜRESEL SALGIN ŞARTLARINA UYARLANMASINA DAİR PROTOKOL sadece 26.Dönem TİS yürürlülük süresi içerisinde geçerlidir ve 31 Aralık’ta protokol de hükmünü yitirecek, 1 Ocak itibariyle, yeni akdedilecek TİS hükümleri geçerli olacaktır. Sözleşme süresi uzasa dahi, kanunların öngördüğü üzere kazanılmış haklar geriye dönük olarak ödenecektir. Sayın Genel Müdürün verdiği 2023 değerlendirmesi anlaşılan o ki twitter aleminde yayılan ve sadece kendi arkadaş grubu içerisinde karşılığı olan bir tarih olsa gerek. Zira bu konunun konuşulacağı yer TİS masasıdır. Şimdiden 2022 yılının bütçesine hazırlanan sayın genel müdürün Uçuş operasyonları hakkında attığı “başarıyoruz” ve “Avrupa'da birinciyiz” başlıklı tweetleri atmak yerine bu sürece daha iyi hazırlanması tavsiyemizdir.

THY A.O’nun küresel rakiplerinin normal maaş düzenine dönmeleri bir yana, ülkemizdeki diğer özel havayolu şirketleri ve THY A.O’nun %50 ortağı olduğu SunExpress dahi normal maaş düzenine dönmüştür. Ancak ne hikmetse THY A.O ‘da aşılamaz bir krizin varlığı ve bunun başarıyla yönetildiği algısı yapılmaktadır. Realiteden hayli uzak bu algıyla, krizin tek faturası üyelerimize çıkarılmaktadır. THY A.O, başta maaşlarından olmak üzere üyelerimizin yapmış oldukları fedakarlıklar sayesinde yaklaşık 1,5 Milyar Dolar (1.500.000.000 USD) seviyesinde tasarruf sağlamıştır. 2023 hesabı yapan koltuk sevdalısı üst yöneticiler şunu unutmasınlar ki üyelerimiz bu fedakarlıkları şirket ayakta kalsın diye yapmıştır. Üst yöneticilere daha parlak bir ikbal sağlamak için değil. Ancak kar-zararı önüne getirilen kağıttaki rakamlardan ibaret sananlar bilsinler ki; satışından bagajına, yerden kargoya, kabinden kokpite kadar tüm üyelerimiz şirketin kazançlarını, kargo gelirlerini ve uçuş operasyon oranlarını anbean takip etmektedir. Bu açıklamalar gerçekleri bilen üyelerimizi aldatamamaktadır.

2018 yılında işçi düşmanı politikalarınız yüzünden gruplar halinde şirketten ayrılan pilot üyelerimizi durdurmak üzere, kapımızı çaldığınız gibi tekrar geldiğinizde yapacağınız en büyük teklif bile üyelerimizin size karşı sarsılan güven ve aidiyetlerini kazanmaya yetmeyecektir.

Üyelerimizin maaşlarından feragat ederek sizlere kazandırmış oldukları milyon dolarlar bu süreci atlatmaya yetmiştir. Artık eski düzene dönme vakti gelmiştir. Zaman yaraları sarma ve hiçbir çalışanı kaybetmeden güçlenerek tekrardan zirveye çıkma vaktidir. Bu konuda yapılacak en ufak tereddüt çalışanları dayanılmaz hale gelen şartlardan kaçmaya sevk edecek ve şirketi pandemi şartlarından daha zorlu bir çıkmaza  sokacaktır. Bu tereddüdün failleri olarak THY tarihine adınız kara harflerle yazılacaktır.

Son olarak Sayın Genel Müdürden, twitterdan artan zamanda, cümle içerisinde kullanmaktan zevk aldığı “dip operasyon sonuçları” “operasyonel sonuçlar” gibi anlamı kendinden menkul kelimeleri kullanmak yerine; rakip havayolu şirketleri gibi sizlerin de sözde değer verdiğiniz çalışanlarınızın maaşlarının iyileştirmesine yönelik kaynakların oluşturulması hususunda çaba sarf etmesini bekliyoruz.

Sayın Genel Müdüre önümüzdeki hafta twitterda paylaşmak, kendi ve kendi gibi düşünen hak ve hukuka sahip çıkmayan üst yönetimin de pay çıkarabilmeleri için “Kolaylaştırın zorlaştırmayın; müjdeleyin, nefret ettirmeyin!” (B69 Buhârî, İlim, 11) Hadis-i Şerif’ini hatırlatmayı bir borç biliriz.

Pandemi sürecinde hayatlarını kaybeden kıymetli üyelerimizi bir kez daha rahmetle yâd ediyor, ailelerine tekrar başsağlığı diliyoruz.

Kıymetli üyelerimiz; söz verdiğimiz gibi tüm haklarınızın bekçisi olacak ve en kısa sürede bu zorlu süreci sizlerinde desteği ile atlatacağımıza olan inancınız tam olsun. Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

Benzer Haberler

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hava-İş'i Ziyaret Etti

DEVAMI

Dialogue

DEVAMI

Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar