Ücretsiz İzine Çıkarılmak İstenen Kokpit Personeli Hakkında

April 4, 2020

Değerli Üyelerimiz, 

THY A.O. tarafından Kısa Çalışma Ödeneğine başvurulmasının ardından, 600’e yakın Kokpit Personeli üyemize, zorunlu ücretsiz izne çıkılmasına dair bildirim yapılmıştır. Bu bildirimde, T.C. İçişleri Bakanlığının 21 Mart 2020 tarihinde Valiliklere gönderdiği “65 Yaş ve Üstü ile Kronik Rahatsızlığı Olanlara Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi’ne atıf yapılmış ve sağlık kısıtı olan üyelerimize bu genelge hükümlerince ücretsiz izin planlanmıştır. Bu genelge Covid-19 tedbirleri kapsamında risk oluşturan kronik rahatsızlıkları açık bir şekilde beyan etmektedir. Aynı zamanda genelgede sokağa çıkma yasağı uygulanan kişilerin 65 yaş ve üzeri vatandaşlar olduğu açıkça belirtilmiştir.

Buna rağmen THY A.O. yönetimi bu genelge hükümlerini uygularken bahsedilen yaş sınırını 60 olarak uygulamış ve SHGM’nin sağlık kısıtları ile ilgili kodlarını (OML vb) yanlış yorumlamak suretiyle ilgili kısıtların tümünü genelgede geçen kronik hastalıklar olarak kabul etmiş ve uygulamaya koymuştur. SHGM’den konuyla ilgili yapılan duyuruda ise “31.07.2020 tarihi ve öncesinde sona erecek olan Kokpit  Ekibi sağlık muayene raporlarının geçerlilik tarihleri hâlihazırda geçerli bir sağlık muayene raporuna sahip olmaları ve sağlık muayene raporlarında kırma kusurunu düzeltmeye yönelik kısıtlamalar haricinde bir kısıtlamanın bulunmaması durumunda 4 ay süreyle uzatıldığı” bildirilmektedir. Bu bildirim ile ilgili personelin pandemi süresi boyunca alamayacakları sağlık hizmetlerinden dolayı belirtilen süre zarfında “çalışmaya hazır olma şartını” taşımış olmaları amaçlanmıştır.

Bu konuda THY A.O., SHGM, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile tarafımızca irtibata geçilmiş THY A.O. yönetimi tarafından yayınlanan genelgelerin yanlış yorumlanarak uygulanmasının önüne geçilmesi için girişimler 01.04.2020 tarihinde başlatılmıştır. 

SHGM, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı nezdinde yapılan başvurularımızın neticelenmesiyle işverenin yapmış olduğu bu yanlış uygulamanın düzeleceği kanaatini taşımaktayız.

Süreç başta hukukçularımız olmak üzere tüm ekibimizce yakından takip edilmekte olup ilgili bakanlıkların görüşlerinin gelmesi akabinde siz değerli üyelerimize bilgilendirme yapılacaktır.


Hava-İş Sendikası Yönetim Kurulu

Benzer Haberler

Genel Başkanımız Ali Kemal Tatlıbal ve T.H.Y A.O Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ı Makamında Ziyaret Etti

DEVAMI

Milletle Beraberiz!

DEVAMI

25. Dönem TİS İlk Oturum

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar