THY ile Yapılan İkinci Görüşme Hakkında

June 10, 2020

Değerli üyelerimiz,
 
İşverenin talebi üzerine bugün Genel Müdürlükte Covid-19 dönemi ve sonrasını görüşmek üzere toplantı yapılmıştır. İşveren tarafından Kısa Çalışma dönemi sonrası için herhangi bir yazılı teklif iletilmemiştir.

Kısa çalışma döneminde yaşanan sıkıntılar ile ilgili üyelerimizin şikâyetleri işveren üst yönetimine tekrar iletilmiştir.  Ayrıca geçtiğimiz süreçlerde gerek protokollerle gerekse FTL uygulamaları ile ilgili üyelerimizin aleyhine yorumlanarak belirsizlik yaratan konuların netleşmesi adına aşağıda belirtilmiş olan 6 maddenin uçuş planlamasında uygulamaya konulması teklifi işverene iletilmiştir.

Pazar mesaisi ve yol yakıt paralarının eski haliyle tekrar uygulamaya konulması gerektiği teklif edilmiştir.

Yapılan toplantıda Kısa Çalışma döneminde 60 yaş ve üzeri ve sağlık kısıtı bulunan uçucu üyelerimizin yaşadığı sorunla ilgili olarak yaptığımız girişimler neticesinde Kısa Çalışma Ödeneği Mayıs ayı maaşlarına dâhil edildiği tarafımıza iletilmiştir.

Sendikamız tarafından Haziran ayı içerisinde benzer durumda olan tüm personelin  %10 luk maaştan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanması, bu konudaki adaletsizliğin giderilmesi talep edilmiştir.
 
 1. Haftalık (takip eden 144 saat zaman dilimi + TAUD) uçuş saati limiti azami 30 saat (ER- 36 saat) olarak planlanır.
   
 2. Tüm ER uçuşlarına minimum 48 saat istirahat verilmesi ve istirahatin boş günden sayılmaması.
   
 3. Uçucu ekipleri ana üste UTC gün tanımı süresi içinde sadece tek bir uçuş görevi süresi, tek bir simülatör görevi, tek bir nöbet görevi (alan ya da ev nöbeti farklı görevlerdir), tek bir rezerve görevi (rezerve görevinden hiçbir nöbet görevi planlanamaz/verilemez), tek bir eğitim görevi, tek bir ofis görevi ya da diğer bir görev ile görevlendirilir.
   
 4. Ana üste, geçici üste sona eren herhangi bir uçuş ya da diğer herhangi bir görevin sonundaki dinlenme süresi asgari 12 saat olup veya bir önceki görev uçuş görevi ise; uçuş görev süresi ya da bir önceki uçuş görev süresi içindeki uçuş süresinin iki katıdır (tüm bu dinlenme sürelerinden hangisi büyükse) uygulanır.
   
 5. İki TAUD (Tazeleme Amaçlı Dinlenme Süresi) arasındaki süre 144 saat olarak planlanır. TAUD sadece ana üste verilir.
   
 6. İki ya da daha fazla ardışık boş günleri takip eden gün 03.00 lokalden önce, tek boş günleri takip eden gün 06.00 lokalden önce görev verilemez.

26.Dönem Toplu İş sözleşmesi hakları içerisinde kalmak kaydıyla yapılacak olan düzenlemeleri değerlendirebileceğimizi ifade ettik. Bu süreci de tüm üyelerimizle birlikte değerlendirip bu yönde karar alacağımızı bir kez daha belirtmek isteriz.


Saygılarımızla,

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

Benzer Haberler

Mobil Uygulamalarımız

DEVAMI

Aviation İngilizce Dil Kursu‏

DEVAMI

Tıp Bayramı Kutlu Olsun!

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar