Kargo Operasyonları ve Alınması Gereken  Ek Tedbirler

April 20, 2020

Değerli Üyelerimiz,

Covid-19 Salgının bir pandemiye dönüşmesiyle birlikte birçok havayolu şirketi operasyonunu tamamen durdurmuş veya birçok uçuşu iptal etmek suretiyle salgın süresince operasyonuna ara vermiştir. Bilindiği üzere THY ’da iç ve dış hat yolcu operasyonunu geçici süreyle durdurmuş bulunmaktadır. Ancak bu sürede küresel çapta artan kargo ihtiyacı ile birlikte Turkish Cargo olarak operasyonlara devam edilmektedir.

Hepinizin bildiği üzere geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından duyurulan; yurtdışındaki Türk vatandaşlarının ülkemize getirilmesi için yeni tahliye uçuşları da yapılmaya devam etmektedir.

Talebin artmasıyla birlikte Turkish Cargo olarak ihtiyaca binaen kargo ve yolcu uçaklarıyla haftalık 50.000 tonun üzerinde kargo taşınmaya başlanmıştır. Bu süreçte salgın riskine dair işveren tarafından birçok olumlu adım atılmış, salgının çalışanlar arasında yayılması önlenmeye çalışılmıştır.

Ancak artan kargo seferleri ve kargo uçaklarının koltuk konfigürasyonları ve crew rest alanlarının yetersiz olması gibi sebepler uçuşlarda olması gereken sosyal mesafenin korunamamasına yol açmaktadır. Bununla birlikte neredeyse 3 katına çıkmış olan kargo operasyonunda görev alan başta loadmaster ve kokpit ekipleri verilen koruyucu ekipmanlardan verilmeli ve kullanılması konusunda gerekli önlemler alınmalıdır.

Aynı zamanda bu operasyonları yürüten evrak kabulden başlayıp, kargo yükleyen ve sürecin içerisinde bulunan tüm Kargo Başkanlığı çalışanları dışarıdan temasın yoğun olmasından dolayı ağır risk altındadırlar. Bu çalışanlara da loadmasterlar, kokpit üyeleri ve kabin üyelerine bu süreçte sağlanan N95 Maske, koruyucu siperlik gibi ekipmanların sağlanması gerekmektedir.

Tüm bu zorluklar göz önüne alındığında aşağıda zikredilen önlemlerin ivedilikle alınması salgının başlamasından beri yaşadığımız kayıpların önüne geçilmesi için hayati önem taşımaktadır. Bu konuda bu hafta içerisinde yapılacak olan İSG Kurulunda karara bağlanmak üzere aşağıdaki maddeleri işverene bildirmiş bulunmaktayız.
 • Yaşanan ve yaşanacak aksaklıkların önüne geçmek için İSG Kurulu Toplantıları online olarak haftada bir yapılmalıdır.
   
 • Alınacak olan önlemler öncelikle ICAO ve WHO standartlarında ekipmanlar ve bu kurumların direktifleri doğrultusunda yapılmalıdır.
   
 • Uçuşlarda ekiplerin N95 Maske ve Koruyucu tulum giymeleri zorunlu tutulmalıdır ve uçaklara yüklenen bu ekipmanların sayıları arttırılmalıdır.
   
 • Ekiplerin enfekte olma riskine karşı icra edilen uçuşlardan sonra çalışanlara 14 gün istirahat verilmeli ve bu sürede karantina şartlarını karşılayacak konaklama imkanı işveren tarafından sağlanmalıdır.
   
 • Halihazırda uçuşları icra edecek olan ekiplerin uçuşlara gelirken sivil kıyafetle gelmesine müsaade edilmeli, üniforma ve diğer ekipmanların dezenfeksiyon ve temizlik işlerinin uygun şekilde alanda yapılması sağlanmalıdır. (Dekontaminasyon alanlarının kurulması)
   
 • Ekipler için uçağa yüklenen yiyecekler ayrı ayrı paketlenmeli ve hazırlıkları sadece yiyecek kişiler tarafından yapılmalıdır.
   
 • Kargo operasyonu ve zorunlu tahliye operasyonlarında görev alan yer personelinden uçuş ekibine kadar her çalışanın koruyucu ekipman takması zorunlu tutulmalı ve uçuşlarda sosyal mesafenin korunması konusunda ek tedbirler alınmalı. Bu kurallara uymayanlara gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır.
   
 • Uçuş öncesi ve sonrası uçucu ekiplere hızlı tanı kitleri ile test yapılması sağlanmalıdır.
   
 • Ekip terminali ve uçaklarda dezenfeksiyon işleminin her uçuş öncesi ve sonrası yapılması gerekmektedir.
   
 • THY çalışanları ve ailelerinin gidebileceği hastaneler acilen yayınlanmalıdır.
   
 • Yatı seferi icra etmekte olan uçuş ekiplerinin ihtiyaçlarının steril bir şekilde karşılanması için otel anlaşmalarına ilave maddeler konularak ekiplere yatı süresince üç öğün odalarında yemek verilmesi gerekmektedir. 
   
 • Yatı seferi icra eden ekipler için yüklenen koruyucu ekipmanların sayısının artırılması gerekmektedir.
   
 • Kargo operasyonlarının yoğun bir şekilde devam ettiği Atatürk Havalimanında gerekli olan ek tedbirlerin alınması gerekmektedir. 
   
 • Covid - 19 Tanısı konulan personelin iş kazası kapsamında değerlendirilip raporlu olduğu günlerin ücretinin tam olarak ödenmesi gerekmektedir. 
 • Sağlık Çalışanları kadar hayati bir görev icra eden üyelerimizin enfekte riskine karşı alınan önlemler ile birlikte Covid-19 tanı kitlerine erişimi kolaylaştırılmalı, olası bir enfeksiyon en kısa sürede tespit edilmelidir.
Kanunların ve vicdanın işverenin sırtına yüklediği en önemli yüklerin başında gelen İSG kurallarına harfiyen riayet etmesi içinde bulunduğumuz şartlarda işverenin tek önceliği olmalıdır.


Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

Benzer Haberler

Yıllık Ücretli İzinlerin Toplu Kullandırımı Hakkında

DEVAMI

24 Kasım Öğretmenler Günü

DEVAMI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar