Hava-İş Kanunu

April 28, 2017

Değerli Üyelerimiz;

Geçtiğimiz günlerde başladığımız Hava-İş Kanunu taslak çalışmalarında ilk turu tamamladık.

Bu çalışmamızın amacı; uçucu çalışanların yıllardır kanayan yarası olan, başta iş güvencesi ve kıdem tazminatı olmak üzere en temel işçi haklarından mahrumiyetlerini gidermektir. THY’de çalışan üyelerimize TİS ile bazı haklar sağlanmış olsa da, bu hakların kanuni güvenceden yoksun olmaları büyük risk içermektedir.

Ayrıca THY dışında diğer havayolu şirketlerinde çalışan tüm uçucular iş akitleri sonlandırıldığında hiçbir hak elde edemiyorlar. Geçtiğimiz günlerde Borajet’te 300’den fazla pilot ve kabin memuru işten çıkarılmış ve kıdem tazminatı alamamıştır. Yine geçtiğimiz sonbaharda 100’den fazla Pegasus çalışanı kabin memurunun iş akdi kahvaltıya çağırılarak sona erdirilmiştir. İş güvencesi ve kıdem tazminatından yoksun bu kardeşlerimizin kredi borçları, çocuklarının ihtiyacı ve benzeri en temel giderlerini karşılayacak en azından mağduriyetlerini giderecek bir tazminat alamamaları yirmi milyondan fazla işçinin yararlandığı haklardan yirmi bin kadar uçucu işçinin yararlanamaması en hafif tabirle zulümdür.

Bu zulmü ortadan kaldırmak için her türlü mücadeleye hazırız ve sonuna kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz! Adaletsizliği adaletle yıkacağız!

Bu çalışmada tüm üyelerimizin her türlü desteği bizim için büyük önem teşkil etmekte.

Bu nedenle; ilk taslak çalışmamızı web sitemize koyarak tüm kesimlerin görüşüne açtık.

http://havais.org.tr/tr/hava-is-kanun-tasarisi/

3 mayıs tarihine kadar bu taslağa ilişkin bizimle paylaşmak istediğiniz görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.

Sizlerin de tavsiyeleriyle hak kayıplarının önüne geçecek, en verimli taslağı hazırlayıp TBMM’ye sunacağız ve yıl bitmeden bu tasarının yasalaşmasını sağlayacağız!

Hep birlikte bu çalışmayı neticelendirmemiz temennilerimizle…

Benzer Haberler

Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı Ziyareti

DEVAMI

2. Konut Yapı Kooperatifi

DEVAMI

Sağlık Kısıtları Sebebiyle Ücretsiz İzne Zorlanan Kokpit ve Kabin Ekibi Üyelerimiz Hakkında

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar