THY ile Yapılan Üçüncü Görüşme Hakkında

June 18, 2020

Değerli Üyelerimiz;


Türk Hava Yolları'nın talebi üzerine yapılan 3.toplantıda Kısa Çalışma Dönemi ve sonrası için görüş alışverişinde bulunulmuştur.

İşverene 26.Dönem Toplu İş Sözleşmesinin hiçbir maddesinin yapılan görüşmelere konu edilemeyeceği açıkça belirtilmiştir. Bununla birlikte 1 Haziran tarihi itibari ile başlayan normalleşme süreci ve sonraki süreçlerde hiçbir şekilde işçi çıkarılmaması konusunda mutabık kalınmıştır. Bu sebeple İşverenin;  uzlaşmacı tavrı ve yapıcı yaklaşımı ile işçilerin iş akitlerinin devamına yönelik almış olduğu bu karar bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir.


Geçtiğimiz hafta Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın kısa çalışma ödeneğinin uzatılacağına dair açıklamasına binaen görüşmelerin bakanlığın açıklayacağı takvime göre şekillenmesi gerektiği kararına varılmıştır. Bakanlığın yaptığı açıklama göz önünde bulundurularak başlaması muhtemel olan Kısa Çalışma sürecinin sonunda üyelerimizin maaş ve çalışma şartlarını içeren konuların 26.Dönem Toplu İş Sözleşmesi haklarından feragat etmeden,o dönemin şartları üzerinden ve kısa süreli protokol olması kaydıyla görüşüleceği ifade edilmiştir.


Bu süreçte siz değerli üyelerimize kazanılmış herhangi bir hakkın yapılan görüşmelerde pazarlık konusu edilmediğini bir kez daha duyurmak isteriz. Hiçbir teklif ya da taslak siz değerli üyelerimizin ve ilgili meslek kuruluşlarının görüşleri alınmadan karara bağlanmayacaktır.

Ayrıca süreç içerisinde çıkan dedikodulara kulak asmadan tarafımızca yapılan bilgilendirmeleri takip etmenizi rica ederiz.


Saygılarımızla

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

Benzer Haberler

Dünya Kabin Memurları Günü Kutlu Olsun!

DEVAMI

THY ile Yapılan Üçüncü Görüşme Hakkında

DEVAMI

Genel Merkez 28. Olağan Genel Kurulu THY A.O. (Uçuş İşletme) İşyeri Delege Seçimi Hk.

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar