Pandemi ve Sürece Dair

April 2, 2021

Değerli Üyelerimiz,
 
           Covid-19 salgının henüz ülkemizde görülmediği 2020 şubat ayında üyelerimizin sağlığını korumak amacıyla işveren yetkililerini İSG kurulunun olağanüstü toplanmalarını sağlamış, gerekli tedbirlerin alınması için elimizden gelen gayreti göstermiştik. Kurula katılan yetkililerimiz işveren temsilcilerini gerek İSG gerekse Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından alınan kararların uygulanmasına dair sizlerden gelen talepleri her defasında aktarmış ve ilgili tedbirlerin hayata geçmesi için çalışmalar yapmıştık. Bu sayede başta koruyucu ekipmanların kullanılması, uçak içi ikram servislerinin kaldırılması ve ekiplere gerekli testlerin uygulanması konusunda olduğu gibi birçok tedbir hayata geçirildi.

             Aşı sürecinin başlamasının ardından geçtiğimiz Şubat ayında üyelerimiz için planlanan aşılama sürecinin iptal edilmesi üzerine Sağlık Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve TÜRK-İŞ Konfederasyonuna yazılı müracaatlarımızı yaparak üyelerimizin en kısa sürede aşılanması için resmî müracaatlarımızı yaptık. Geçtiğimiz ay Sağlık Bakanlığımızca gönderilen cevap yazısında hava taşımacılığı iş kolunda çalışan üyelerimizin öncelik sırasında herhangi bir değişiklik olmadığı ve ilgili sıralamaya göre aşılamaların en kısa süre içerisinde yapılacağı tarafımıza iletilmiştir. Bu girişimimizin neticesini işveren yetkilileri ile paylaşmış, işveren tarafından da ilgili bakanlıklara başvurular yapılmış olup bu süreç de tarafımızca yakından takip edilmektedir.

             Sizlerin de bildiği üzere pandemi sürecinden etkilenen iş kolları başında hava taşımacılığı gelmektedir. Tüm dünyada ve ülkemizde havacılık sektöründe ciddi oranlarda istihdam kaybı yaşanmış, çalışanlar maddi ve manevi olarak bu süreçte büyük yaralar almıştır. Bu sonuçlar göz önüne alındığında başta bağlı bulunduğumuz Türk-İş konfederasyonu, ITF, ilgili bakanlıklar ve işveren yetkilileri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın da destekleri ile istihdamın korunması ve içinde bulunduğumuz ekonomik şartların olumsuz etkilerini azaltmak için Ağustos 2020 tarihinde THY A.O. yetkilileri ile bir protokol imzaladık. Bu protokol ile dünyanın dört bir yanındaki havacılık çalışanlarının yaşadıkları istihdam kayıplarını yaşamaktan, üyelerimizin ücretsiz izine çıkarılmasından, KÇÖ sebebiyle %80-%90’lara varan maddi kayıplardan bir nebze olsun üyelerimizi kurtarmanın buruk mutluluğunu yaşamaktayız. Hava-İş Sendikası olarak ülkemizin havacılıkta en köklü ve tek yetkili sendika olmanın sorumluluğu ve bilincini taşımakta, tüm üyelerimizin kazanılmış özlük haklarını korumaya, ekmeklerinin bekası için çalışmaya devam etmekteyiz.

            Tüm üyelerimiz bir yılı aşan süreyi kapsayan ve ne zaman sonunun geleceği belirli olmayan bu süreçte hiç bir fedakârlıktan kaçınmadan işlerini en iyi şekilde yapma gayretinde olduklarını tüm dünya ya bir kez daha göstermiş oldu. Bu fedakârlıkları neticesinde başta ülkemiz olmak üzere tüm insanlık için gerekli her türlü personel ve malzemenin dünyanın bir ucundan diğer ucuna taşınması sağlanmış ve milyonlarca insan için adeta yaşam kaynağı olmuştur. Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının ne kadar fedakârlık ve kahramanlıkla mücadele ettiğini tüm dünya gördü. Ancak en az onlar kadar fedakârlık yapan gece gündüz demeden 24 saatten fazla dünyanın hemen her yerine uçarak veya uçuş faaliyetlerine destek olarak görevini yapan binlerce üyemiz hem ülkemiz hem de tüm dünya için adeta can suyu olmuştur.


            Tüm uçuş ekiplerimiz aylardır her hava koşulunda dünyanın hemen her yerine mesai  gözetmeksizin uçuş görevlerini yapmaktadır. Bu üyelerimiz maskelerinin ardından gülümseyerek görevlerini aynı özveri ile yapmaya devam etmektedir ancak ne zaman biteceği belli olmayan bu pandemi şartlarından dolayı farklı ülke otoritelerinin uyguladıkları farklı kısıtlamalar sebebiyle uçuş yaptıkları birçok noktada oda hapsi benzeri karantina şartları ve gayri insani şartlar altında görevlerini yapmaya devam ettiklerine tarih şahitlik edecektir.

            Son bir kaç aydır başta Hong Kong ve Singapur gibi uzakdoğu ülkeleri olmak üzere Avrupa ve ülkemizde uygulanan kısıtlamalara ve test gerekliliklerine ek olarak uyguladıkları bir takım yaptırımlar sebebiyle üyelerimiz maalesef sebepsiz yere gayri insani şartlar altında karantina ve oda hapsine zorlanmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak başta Türk-İş konfederasyonu, ITF ve bakanlıklar (Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı) ile insanlık dışı bu aşırı uygulamalara bir an önce son verilmesi için gerekli müracaatlar tarafımızca yapılmıştır. Bunlara ilave olarak yaşanan problemlerin ivedilikle çözümlenmesi ve bahsi geçen ülkelerde karantinada bulunan üyelerimizin tüm ihtiyaçlarının karşılanması için THY A.O. yetkilileri, Sendika yöneticilerimiz koordineli olarak çalışmaya devam etmektedirler.

            Aşı sürecinin başlaması ve havacılık operasyonlarının artmaya başladığı bu günlerde üyelerimizin fedakârlıklarının tüm dünya ile birlikte THY üst yönetimince de çok iyi görüldüğünü biliyoruz. Başta pilot, kabin ekibi ve yerde görev yapan üyelerimiz bugüne kadar çok büyük fedakârlıklar göstermişlerdir. Eldeki uçuş verilerine, uluslararası otoritelerin öngörülerine ve işveren yetkilerinin planlamalarına göre önümüzdeki süreçte de operasyonun kademeli olarak artacağını öngörmekteyiz. 2020 Ağustos ayında imzalanan protokol gereği önümüzdeki günlerde yapacağımız görüşmelerde THY A.O. yönetiminin üyelerimizin bu fedakârlıklarının fazlasıyla farkında olduğunu ümit etmekle beraber bu fedakârlıkları gösterebilen üyelerimize karşı gereken hassasiyeti göstereceklerine, başta ücret, özlük ve diğer konularda iyileştirmeler yapılmasına olan inancımız tamdır.

Bu zor günleri sizlerin desteği ile aşabileceğimizin farkındayız. Tüm üyelerimize aileleri ile birlikte sağlık, huzur dolu emniyetli uçuşlar ve iyi çalışmalar diliyoruz.
 

Saygılarımızla
Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

Benzer Haberler

Denta World Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Florya

DEVAMI

Kadir Gecemiz Mübarek Olsun

DEVAMI

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonumuz ITF'ten Mesaj

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar