Aylık Uçuş Programlarının Geç Yayınlanması

November 28, 2021

Değerli Kaptanlarımız ve Kabin Ekiplerimiz,

Pandemi koşullarını öne sürerek sizlerin hayat akışınızı baltalayan, geleceğinizi belirsiz kılan ve “İş Huzurunu” bozan bir hafta geçiriyoruz.

Bilindiği üzere Türk Hava Yolları A.O. ve SHGM çalışanlara ve Yetkili Sendika olarak bizlerle hiç bir istişareye bile lüzum görmeden muafiyet adı altında birçok değişiklikler yapmaktadır. Bunlardan en vahimi SHGM’nin yayınladığı “UOD-2021/1G sayılı COVID-19 Salgınına Yönelik Lisanslandırma ve Operasyonel Gerekliliklere İlişkin Muafiyetler” genelgesi ile SHT-FTL deki İstisnai ve Özel Durumlar konulu madde yeniden düzenlenmiştir.

Söz konusu genelgede kapsanan muafiyetler şu şekildedir:

  • EK.10.73.001 Operation Manual Part-A Bölüm 7.1.4.1 maddesi doğrultusunda, Ekip Planlama Başkanlığı tarafından yayınlanan görev çizelgelerine ilişkin gereklilik, 31.12.2021 tarihine kadar;

  • "Görev çizelgeleri, minimum 28 günü içerecek şekilde asgari 2 gün önceden yayınlayacaktır" şeklinde uygulanacaktır.

Sizlerde günlük iş akışında uçuş yoğunluğunun artışını, pandemi kısıtlamalarının gevşediğini ve neredeyse pandemi öncesine dönüldüğünü gözlemlemektesiniz. Bütün bunlar ortada iken, hala kendim çalar kendim söylerim mantığı ile Türk Hava Yolları A.O. ile SHGM el ele vererek, insanların bir ay sonrasını bile planlamalarına göz koymaktadır. Aralık ayına neredeyse 48 saat kalmasına rağmen binlerce Uçuş Ekibi iki gün sonralarını görememektedirler.

Çocuklarının eğitimine, anne babalarının sağlık sorunlarına, eşleri ile yapacakları yıldönümlerine, kişisel özel vakitlerine vs. her şeye çomak sokan SHGM yetkililerine ve Türk Hava Yolları A.O. yöneticilerine çağrımız; bu gece yarısına kadar Değerli Kaptanlarımız ve Kabin Ekiplerimizin programlarını yayımlanmasıdır. Aksi halde çalışanlarınızın zaten yok olmakta olan “İşyeri Aidiyeti”ni kaybedeceksiniz.

Değerli Kaptanlarımız ve Kabin Ekiplerimiz,

Önümüzdeki günlerde başlayacağımız Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde Görev Çizelgelerinin yayımlanmasını da yasal güvence altına alacağımızı da sizlere iletmek isteriz.

Emniyetli uçuşlar dileriz.

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)
Yönetim Kurulu

Benzer Haberler

AMERICANLIFE

DEVAMI

Kadir Geceniz Mübarek Olsun!

DEVAMI

Hava-İş İzmir Şube Üyelerimiz Yemekte Buluştu

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar