26.DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

April 15, 2019

Değerli üyelerimiz,

  1. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri bugün sonuçlandırılmış olup, taraflarca imza altına alınmıştır. İmzalanan Toplu İş Sözleşmesi ile aşağıdaki kazanımlar elde edilmiştir:

İmza Parası: Tüm üyelerimize net 5000 TL imza parası yatıralacaktır.

Maaş Zammı: Birinci yıl / Birinci 6 Ay zam oranı Aralık 2018 indeks sayısının Haziran 2018 indeks sayısına göre hesaplanan değişim oranı üzerine %2 zam alınmıştır, bu da %12,19 ‘a tekabul etmektedir. Bu zam oranına göre kıdem tazminatları, iş tazminatları ve ikili/üçlü vardiya prim tutarları arttırılmıştır. Sözleşme geçerlilik süresi 01.01.2019 tarihinden itibaren olduğundan dolayı 08.02.2019, 08.03.2019 ve 08.04.2019 tarihlerinde almış olduğunuz maaşlar yukarıda belirtilen kalemlerdeki zamlar dikkate alınarak THY A.O. tarafından tekrardan hesaplanacak ve sizlere fark olarak THY A.O. tarafından yatırılacaktır.

Vardiya ve Ek Vardiya Primi: 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesine göre vardiya düzeninde çalışan personelden hafta tatili (vardiya gereği kullanılan tatil), genel tatil, ulusal bayram ve yıllık ücretli izin dışındaki işe gelmemelerde vardiya primi kesintisi yapılmaktaydı bu izinlere ek olarak erkek personelin kullandığı doğum izni, evlenme izni ve ölüm izni eklenmiştir.

Yıllık Kıdem ve İş Tazminatı Kademe Terfii: Kademe terfi süreçleri 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesine göre her yıl ikramiye dönemlerinde yapılmaktaydı 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesiyle beraber; İş tazminatı kademe ilerlemesi; kademe ilerlemesi hakedişi ayın ilk gününe gelenlerin ilgili ayın ilk günü, kademe ilerlemesi hakedişi ayın diğer günlerine denk gelenlerin ise takip eden ayın ilk günü yapılır.

Evlenme İzni, Doğum İzni kullanan erkek personel, Ölüm izni kullanan vardiyalı ve uçucu personelden kesinti yapılmayacaktır.

Kreş yardımı 1040 TL ‘den belge aranmaksızın birinci yıl için aylık brüt 1500 TL’ye, ikinci yıl için 1650 TL’ye ve üçüncü yıl için 1800 TL’ye arttırılmıştır.

Doğum Yardımı 750 TL ‘den birinci yıl için 865 TL’ye, ikinci yıl için 955 TL’ye ve üçüncü yıl için 1050 TL’ye arttırılmıştır.

Ölüm Yardımı 2090 TL ‘den birinci yıl için 2400 TL’ye, ikinci yıl için 2640 TL’ye ve üçüncü yıl için 2900 TL’ye arttırılmıştır.

Evlenme Yardımı 1645 TL ‘den birinci yıl için 1900 TL’ye, ikinci yıl için 2090 TL’ye ve üçüncü yıl için 2300 TL’ye arttırılmıştır.

Sosyal Yardım 750 TL ‘den birinci yıl için 865 TL’ye, ikinci yıl için 955 TL’ye ve üçüncü yıl için 1050 TL’ye arttırılmıştır.

SFI unvanı ile görev yapan personelin ders saat ücretlerinin ve uçuşa kabul sıralamları sözleşme taraflarının yapacağı görüşme ile sonuçlandırılacaktır

Loadmaster olarak görev yapan personelin ücretlerine ilişkin düzenleme bu ay içerisinde toplu sözleşme taraflarının yapacağı görüşme ile sonuçlandırılacaktır.

Yüksek Lisans ve Birim Doktorası yapan personelin kıdem dereceleri 2 kıdem olarak arttırılacaktır.

Part-Time Statüden sözleşmeye geçen personelin kıdem kayıpları ile ilgili düzenleme bu ay içerisinde toplu sözleşme taraflarının yapacağı görüşme ile sonuçlandırılacaktır.

Şefliğe vekalet edilmesi durumunda personele üç aydan sonra kendi iş grubu için belirlenen brüt şeflik tazminatı tutarı vekalet ücreti olarak ödenir.

Uçucu personel haklarını kapsayan 95. Madde ve ekleri ile ilgiligörüşmeler esnasında uçuş komisyonun detaylı çalışmalarının zaman alması ve yeni havalimanına taşınma süreci içerisindeki belirsizlikler nedeniyle 95. Maddenin net olarak oluşturulmasını etkilemiştir. Ancak THY A.O. ile tüm personelin maaş zamları konusunda mutabık kalınmıştır ve ücret artışlarının personel maaşlarına ivedi yansıtılması amacıyla 95. Madde görüşmeleri devam edecek şekilde Toplu İş Sözleşmesi imzalanmıştır. Ekip Planlama Başkanlığının Hava-İş Sendikası temsilcileri ile yapmış olduğu detaylı iyileştirme görüşmeleri devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde uçuş ekiplerinin uçuş planlamaları konusundaki iyileştirmeler ayrıca detaylı olarak uçuş ekiplerine bildirilecektir. Sayın Genel Başkanımız Ali Kemal Tatlıbal ve THY A.O. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İlker Aycı’nın imza töreninde basına yapmış oldukları bilgilendirme ışığında, 95. Madde ile ilgili mevcut haklar korunacak olup gerek Uçuş İşletme Genel Müdür Yardımcılığı ve Ekip Planlama Başkanlığınında iyi niyetli yaklaşımları ile beraber  komisyonlarda görüşülmeye devam edilecek ve en kısa sürede sonuçlanacak ve sizlerle paylaşılacaktır.

Sizlerin, maddi kazancınızın yanısıra, manevi huzurunuzun da bizler için azami ehemmiyet arz ettiğini bildirmek isteriz. 26. Dönem Toplu İş Sözleşmemiz ve yapılacak iyileştirmelerin tüm üyelerimize hayırlı olmasını dileriz.


HAVA-İŞ YÖNETİM KURULU

26.Dönem Toplu İş Sözleşmesine Aşağıdaki Linkden Ulaşablirsiniz

http://www.havais.org.tr/uploaded/thy-ao-26-donem-tis-1555361043.pdf


26.Dönem Toplu İş Sözleşmesine Protokollerine Aşağıdaki Linkden Ulaşablirsiniz

http://www.havais.org.tr/uploaded/thy-ao-26-donem-tis-protokolleri-1555361374.pdf
Benzer Haberler

Anket Sonuçları!

DEVAMI

Genel Başkanımız Ali Kemal Tatlıbal İlker Aycı'yı Makamında Ziyaret Etti

DEVAMI

Arabulucu Süreci

DEVAMI

Nasıl Üye Olurum?

Detaylar

Hukuk

Detaylar